fbpx

הסיפור שלי

בגיל 11 התחיל הרומן שלי עם האוכל, תמיד “אהבתי” לאכול ולהעמיס כמה שיותר אך מסתבר שהורגלתי ללעוס, לטעום, לחוש שובע עד תחושת שלא מגיעה תחושת התפוצצות בבטן.

מצד הבית תמיד היה אוכל, כמה שארצה אקבל “אני מהילד שלי לא אחסיר כלום” זו אמרה שנפוצה ששמעתי פעמים רבות בחיי. צלחת מלאה בפחמימה, מנת בשר גדולה וצלחת ממרח כלשהי גדולה ליד כל ארוחה ,בתוספת לבקבוקי שתייה מתוקה היו חלק בלתי נפרד מכל ארוחה.

ישנה תחושה בגלל תקופת הצנע והעלייה לארץ ישראל כי לא היה שפע של מזון להורים שלנו ולדורות הקודמים להם שעלו לארץ, רוב המאכלים מבוססים על מנות כבדות ומשביעות כך שארוחה אחת צריכה להספיק מהבוקר עד הערב , תחשבו על זה כל אחד והמאכל המסורתי שנהוג לאכול אצלו במשפחה היה כבד ומחזיק טוב את הבטן לאורך זמן.

תוסיפו למאכלים האלו ג’אנק פוד ,אוכל מהיר ומתועש הכולל טיגון ושתיה מתוקה והנה לכם אני – בגיל 17 הגעתי למשקל של 103 קילו , מלא תאבון ודחף חזק לאכול כל הבא ליד .

ביטחון עצמי אף פעם לא היה חסר לי, בגיל 15 כבר הכרתי את שני, שהיום הפכה לאשתי. אני בן  לאבא שרץ כל יום כמעט עשרות ק”מ. שיחקתי כדורגל 5 פעמים בשבוע במסגרת מקצועית, בימי חופש יצאתי לריצות בים – תמיד עסקתי בספורט, תמיד היה רצון ואינספור ניסיונות לרדת במשקל אך ללא הצלחה , היה מרכיב כלשהו שהיה חסר וזה לא היה פעילות גופנית.

מסתבר שלא רציתי מספיק לרדת, היה לי טוב עם עצמי, הייתה לי בת זוג, חברים, הייתי בכושר אבל עם עודף משקל ואהבתי את זה לא ראיתי את עצמי כשמן במראה , זו הייתה רק הסביבה שלי שאמרה לי והעירה לי , שם הכינוי שלי בתור ילד היה דובי במקום דודי .

השינוי שלי התחיל בתמונה באמצע גיל 17, בדרך לאילת עצרנו בים המלח, מרחנו על עצמנו בוץ והצטלמנו. לאחר שפיתחנו את התמונות הייתה אחת שתפסה את עייני. “וואו, מי זה? האם זה אני? אין מצב….” איך הגעתי למשקל הזה? לא זיהיתי את עצמי “אני באמת קציצה כמו שכולם קוראים לי” ושם החלטתי פעם ראשונה שדי, הגיע הזמן לדאוג לעצמי. 17 שנה שהזנתי את עצמי במאכלים שפוגעים בבריאות שלי, עשיתי כושר אך זה לא הספיק הייתי צריך לעשות שינוי בתזונה שלי ומהר לפני שהכדור שלג הה ממשיך לגדול אני חייב לעצור אותו.

ומכאן יצאתי למסע שהביא אותי למקום שבו אני נמצא היום וכותב לכם לכן אין דרך שהיא רעה ואין מקום להצטער על שום דבר שקרה לנו , לדעתי אנחנו זכינו שיש לנו עודף משקל ויש לנו את הכבוד לעבור תהליך סוחף שבסופו מחכה לכם שפע של כוח רצון וגילוי עצמי , שלא היה אילו לא ספחתם לעצמכם משקל עודף, לכן היו מאושרים מכל רגע.

אמשיך מהסוף – תוך חצי שנה השלתי 30 קילו ממשקל גופי. תוך שילוב של כושר ותזונה נכונה אשר הובילו אותי לירידה במשקל , למדתי את הגוף שלי וכיצד לאכול בריא וזה היה מסע ששינה את חיי… אני לא מצטער על הדרך שעברתי בילדותי כי היא הסיבה שהגעתי למי שאני היום.

אבל.. לשמור על תפריט ולגייס כוח רצון זה היה החלק הקל … עכשיו איך מתמידים?

למה הגוף שלי לא מעוצב? למה איבדתי את כל מסת השריר שלי? מבחינה חיצונית ופנימית הרגשתי חלש.

חלבונים, פחמימות, שומנים בריאים? חדר כושר , מה עושים שם ? ואו זה כל כך מבלבל מספיק לרדת במשקל ולשמור באוכל זה חתיכת סיפור.

לאחר 9 שנים של חקירה ולמידה למדתי כיצד לאזן את עצמי, למדתי איך לאכול, איך לבשל, כיצד לשמור על המשקל שלי ועדיין לאכול הכול , אני ממשיך יום יום בעשייה מתמדת והתפתחות ולמידה כיצד לאכול , חוקר על הרגלי האכילה הטבועים בנו ועל אופן האכילה וצריכת הכמויות זה עולם שלם.

אין קיצורי דרך, החיים הם תהליך למידה והדרך אינה פשוטה. הייתי צריך לוותר על הרגלים ישנים שנטבעו בי בעודי ילד בגיל ההתבגרות. על ה”נטייה להשמנה”, על חוסר הכוונה באכילה בריאה ותוסיפו לכך סביבה שלפעמים לא הכי תומכת בך במהלך התהליך ושמה לך מכשולים והנה נוצרה לה בעיה שקשה מאוד לפתרון.

כחלק מהתהליך שלי ישבתי לחשוב כצד אוכל לתת כלים לשאר הסובבים אותי שרוצים לרדת , אני מאמין בלאכול הכל בכמות נכונה ולא להחסיר מעצמנו כלום , אני מאמין שאנחנו אינדיבידואלים וכל אחד שונה מהשני ולכן אין תפריט אחד שמתאים לכולם. אנחנו צריכים להבין שטבועים בנו הרגלי אכילה ישנים , והרגלים ניתן לשנות אנחנו רק צריכים להיות קשובים לגוף שלנו ולהקשיב לו הוא שולח לנו אותות. מנסיוני אכילה של מוצרים מהטבע מקלה על תחושת הגוף והעיכול לאחר האכילה אך איני מגביל את עצמי לאכול דברי בשר ועוף כשגוף רוצה , אני מודע להשלכות שיהיו לאחר מכן.

ירידה במשקל היא ממש מתמטיקה של מספרים וצריך לדעת באיזו כמות לאכול , אם נכניס לגוף פחות קלוריות ממה שנוציא במהלך היום נרד במשקל , זה כל התורה . לכל מאכל יש מספר אם נחשב את כל המספרים נצליח לרדת , פשוט אך מסובך.

בעקרון צריך להוריד בכמויות שאנחנו רגילים ולשם הכוונה הוצאתי ספרון עם מאכלים וכמויות שצריך לצרוך מכל מאכל , טיפים ועצות שעזרו לי לרדת, דרכי אכילה וגישה לאוכל וכלים פרקטיים ליישם בשגרת חייכם. אני מאמין שאם נעקוב אחר הכמויות המתאימות ונבחר מה שאנחנו אוהבים בתוספת הרגלי תזונה התארגנות וחשיבה נכונה נרד במשקל ונדע לשמור על כך לכל החיים.

למדתי ללכת בעיניים עצומות ולהקשיב לעצמי. הבנתי שאני היחיד שיכול לסלול את הדרך שלי – אני מאחל לכם לצאת למסע לגילוי עצמי, הוא אף פעם לא נגמר. לגייס כוח רצון מברזל, כוח התמדה אין סופי והצבת מטרות קטנות וגדולות ולהאמין בעצמכם – להאמין שהכל אפשרי.

אני מאמין שכל אחד יכול לשנות את חייו במידה שרק יחלום ודהראמה (מטרה) שלי היא להיות לעזר, לתת כתף לדרך שבחרתם לצאת אליה. הייתי שם, אני מבין ומכיר את הקשיים הטמונים בדרך ואין לי ספק שיש בכם את כוחות לעבור כל מכשול שיגיע בדרך.

הגבול היחיד שלך הוא הגבול שאתה מציב לעצמך במחשבה .

וזכרו – אושר אמיתי הוא מסע ולא יעד. חשוב שתיהנו לאורך כל מהתהליך ותלמדו לשמור על כך לאורך זמן. אני מאמין שלא תקלתם בי במקרה וכל מה שעברתם עד היום היה צריך לקרות כדי שתגיעו לרגע הזה- עכשיו- הזמן לשנות הוא היום, ברגע הזה.

אל תזכרו בעוד חודש ותגידו כבר עבר חודש חבל שלא התחלתי… צאו לדרך עכשיו. אזרו אומץ . גם מסע של 1000 צעדים מתחיל בצעד ראשון…

מאחל לכם שפע של אושר הצלחה והגשמה עצמית באהבה גדולה דודי צזנה.